Křest prezentačního CD

Velkolepá show českých a moravských kapel aneb muzika ze srdce Evropy

Dechovka byla, je a bude na ČT

DECHOVKA ovládla Sazka Arenu

 Pokus o první reprezentativní přehlídku nejžádanějších českých a moravských dechových orchestrů se zdařil vskutku na výtečnou.......

 

Dechovka ovládla Sazka Arenu aneb jak Petr Korál na dechovku přišel

"Celodenní show v Sazka Areně jsme chtěli připomenout, že i když je dechová hudba u nás na okraji zájmu pořadatelů akcí, sponzorů a hlavně elektronických médií, přesto má dostatečný počet příznivců. Svědčí o tom zaplněné sály a amfiteátry při různých festivalech, ale i zájem o dnešní koncert. Proto jsme vlastně jen oprášili toto rodinné stříbro," zhodnotil akci také evidentně potěšený Petr Šimáček z pořádající agentury Gejzír.

Moravanka slavila ve velkém stylu

Festival Dechovka byla, je a bude začal v uvedený říjnový den už v devět hodin ráno koncertováním dechových kapel se vstupy mažoretek na různých místech hlavního města Prahy a před samotnou Sazka Arenou, aby byli příchozí už před vypuknutím hlavního programu naladěni na příslušnou notečku.

Od 11 až do 18 hodin pak probíhaly koncerty těch nejoblíbenějších českých i moravských dechových souborů, jako jsou Valdaufinka, Mistříňanka, Strahovanka, Šohajka, Březovanka, Žatečanka, Babouci, Stříbrňanka, Plzeňská 12 nebo Vejvodova kapela. Všichni mimochodem vystoupili bez nároku na honorář.

Celá akce měla dva pomyslné vrcholy. Tím prvním bylo bezesporu vystoupení populární Moravanky vedené Janem Slabákem, která jím oslavila 35 let své úspěšně existence. Během ní získala šest zlatých, jednu platinovou a dokonce jednu diamantovou desku za prodej více než čtyř milionů (!) prodaných zvukových nosičů s nahrávkami Moravanky. "Moravanku miluju už od svého mládí a jedinečnou příležitost být přítomen jejího slavnostního výročního koncertu jsem si nemohl nechat ujít," řekl Sondám Vlastimil Henych, který dorazil až z dalekého Hnojníku.

Vejvodovská tradice nekončí

Druhým silným momentem pak byl okamžik, kdy se na pódiu i v ochozech spojili všichni přítomní muzikanti a vytvořili tak veleorchestr čítající několik stovek "členů". S chutí si zahráli několik nesmrtelných skladeb včetně těch patrně vůbec nejslavnějších - Zůstaň tu s námi, Česká muzika a Škoda lásky. Šéfdirigentem byl v tu chvíli Josef Vejvoda mladší, syn autora posledně uvedené písně, kterou dobře znali i američtí vojáci za druhé světové války.

Vejvoda zabodoval také v autorské soutěži v dechovkové hitparádě Českého rozhlasu, který celou akci natáčel a záznam z ní postupně odvysílá. Její výsledky byly vyhlášeny už po poledni a první příčku obsadila skladba Pivem nebo vínečkem, kterou složil právě Josef Vejvoda a otextoval Vladimír Salčák.

I mladí se chtějí bavit

Jak se dalo očekávat, mezi diváky v Sazka Areně převažovali lidé spíše v seniorském věku. Ostatně Plzeňská 12 nikoliv náhodou své vystoupení zahajovala instrumentální skladbou nazvanou Našim penzistům. Nicméně nechyběli ani mladí návštěvníci vzbuzující naději, že dechovkový žánr bude mít své fanoušky i v dalších generacích. Svědčí o tom třeba slova ani ne třicetiletého Štěpána Jandourka z Prahy, na festivalu rovněž přítomného: "Já sice nejsem nějaký ortodoxní dechovkář, poslouchám hlavně rockovou hudbu a dokonce sám hraju v tvrdé metalové kapele, ale i 'dechna' má něco sebe. Pivečko, hezké holky, zábava, možnost si zazpívat písničky, které každý zná - prostě pohoda." Jako by tím potvrdil dávné tvrzení hudebního kritika Josefa Vlčka, který tvrdil, že český heavy metal je vlastně jakási novodobá dechovka... Na dechovku nedá dopustit ani Teodor Korn, který vede agenturu zabývající se zprostředkováním koncertů různých moderních hudebních skupin. "Ano, doposud jsem pracoval jen pro různé rockové a popové interprety, ale zájem publika o tuto show mě přesvědčil, abych své aktivity rozšířil i tímto směrem," prohlásil zcela vážně. A jak se na přehlídku tvářili ti, kteří se dechovou hudbou také zabývají, ale zatím si nestihli vytvořit takové renomé, aby je pořadatelé pozvali? Za všechny to výstižně vyjádřil Jindřich Pavlišta, kapelník jedné amatérské dechovky z pražského Braníka. "Řeknu to prostě: Nemělo to chybu! Vím, že se musíme ještě hodně, ale opravdu hodně učit, ovšem člověka poslech těch nejlepších zároveň takříkajíc nakopne. Doufám, že tahle akce byla první v řadě podobných setkání a že jednou si na ní třeba zahrajeme i my."

Text: Petr Korál

Zapsali se do Guinnessovky
Rokycanský deník
7. 11. 2006
Miloš Chráska

Rokycansko - Ano, potvrdil to zástupce agentury Dobrý den z Pelhřimova, a stalo se tak v Praze v sobotu 7. října. To když v největší a nejmodernější víceúčelové hale v Evropě, kterou je Sazka Arena v Letňanech, vystoupilo během jednoho dne 350 hudebníků a představilo se na 300 mažoretek. Nic podobného se dosud ještě nikdy a nikde na světě neuskutečnilo. Zlé jazyky tvrdily, že dechovka nepřežije rok 2000. Jenže i v jednadvacátém století se dechovka hraje! Naši hudební tradici i velikány v tomto oboru nám závidí celý vyspělý svět. Na podporu zájmu veřejnosti, médií a mladé generace vznikl zajímavý projekt s názvem Dechovka byla, je a bude. Velkou zásluhu na uspořádání této velkolepé dechovkové show má vyhlašovatel akce Petr Šimáček. Podařilo se mu získat řadu sponzorů a snad i založit hezkou tradici. Přehlídku osmi moravských a osmi českých kapel doplnil o vyhlášení vítězů loňského ročníku rozhlasové Dechovkové hitparády, vysílané každou sobotu v 18.20 na ČRo 2. V uplynulém ročníku 2005 - 2006 na nejvyšších stupních stanuly skladby: Zvonění pravdy autorů V. Maňase ml. a J. Hájka v podání Babouků. Druhé místo putovalo na Moravu k autorskému páru manželů Gurských. Jejich polku Naše dědina má v repertoáru Křídlovanka z Čáslavi. Poděkování a vavříny za vítězství s písní Pivem nebo vínečkem si odnášeli autoři Josef Vejvoda a Vladimír Salčák. Jejich skladbu v Sazka Aréně zahrála Žatečanka. Tečku za hudebním maratonem, trvajícím od 11 do 19.30 hodin udělala Moravanka Jana Slabáka. Ta zde také oslavila 35. výročí svého vzniku. Zájem o podporu dechovky ve zcela zaplněné Sazka Aréně byl veliký. Přítomní diváci poděkovali potleskem všem účinkujícím i za to, že zde v tento sváteční den vystupovali bez nároku na honorář. Stejně jako i desítky dalších dechovek a kapel, které po celý den účinkovaly na různých veřejných místech v našem hlavním městě. Je potěšitelné, že mezi přítomnými diváky byli návštěvníci z Rokycanska, především milovníci dechovky z Hrádku. Mnoho spokojených posluchačů se shodlo, že tato akce byla tou nejlepší odpovědí na to, jak se na nás denně řítí stovky anglické hudby a textů. Zde české a moravské kapely odpověděly písničkami o lásce, přírodě, pivu, vínu a o štěstí. Co dodat...

Dechovka byla, je a bude

Sondy

17. 8. 2006

ROZHOVOR - Petr Šimáček, organizátor velkolepé dechovkové show

Kdy a kde se bude konat hudební přehlídka českých a moravských dechových hudeb?

Uskuteční se v pražské hale Sazka Areny letos 7. října pod názvem Dechovka byla, je a bude aneb Muzika ze srdce Evropy. V ten den od 11 do 18 hodin vystoupí šestnáct v současnosti nejžádanějších dechových orchestrů z Čech a Moravy. Královna dechovky Moravanka Jana Slabáka zde oslaví 35. výročí svého vzniku. Zároveň bude na území Prahy probíhat Den s dechovkami. Kapely zahrají na vytipovaných místech.

Co touto akcí sledujete?

Chceme připomenout existenci a hudební tradici dechovek v České republice. Bohužel dechová hudba a lidové písničky jsou v současnosti na okraji zájmu pořadatelů akcí, sponzorů a hlavně elektronických médií včetně veřejnoprávního televizního a rozhlasového vysílání. Naštěstí má u nás dechová hudba dostatečný počet příznivců.

Jaká je příčina nezájmu médií?

Zlaté časy naší dechovky ukončila sametová revoluce v roce 1989 přílivem západní muziky, kterou bývalý režim mnoho let naopak zbytečně omezoval. Bohudík se dá říci, že současnost znamená návrat k českým melodiím a písničkám v popu. Zatím se to plně netýká dechovky. I když se o ni zájem veřejnosti stále zvyšuje, mnohdy je některými lidmi nesprávně spojována se socializmem a prvomájovými pochody.

Přitom čeští muzikanti - a nejen ti profesionální - stále sklízejí úspěchy za našimi východními i západními hranicemi. Skladby českých autorů, jako byli například František Kmoch, Josef Poncar, Karel Vacek, Václav Vačkář, Jaromír Vejvoda a mnoha dalších, se posluchačům náramně zamlouvají. A totéž se týká i moderně pojatých skladeb a písniček současných autorů. Jsme si toho vědomi a hodláme pro renezanci dechovky v Čechách něco udělat a zařadit ji mezi ostatní žánry, povýšit tam, kam odjakživa patří! Možná se i odpovědní lidé v rozhlase a televizi, ale také různí pořadatelé kulturních akcí konečně rozhýbají a začnou dechovku a lidovku brát vážně. Vždyť v ČR působí kolem sedmdesáti mládežnických dechových orchestrů! Dechovka je „národním zlatem“ naší české a moravské kotliny.

Rád bych jen upozornil, že podrobné informace jsou na adrese www.dechovka-sazkaarena.com a že všechny vstupenky, na jejichž nákup lze využít prostředky odborové organizace i FKSP, jsou slosovatelné a hlavní výhrou je zapůjčení osobního automobilu od společnosti Přerost-Švorc AUTO na půl roku.

Miloš JELÍNEK

* * *

Dechovka byla, je a bude
Haló noviny
5. 5. 2006

Povídání s Petrem Šimáčkem o ojedinělém projektu, který chce opět pozvednout slávu české a moravské dechové hudby

Autor: Tomáš HEJZLAR

V hale pražské Sazka Areny se 7. října uskuteční velkolepá přehlídka českých a moravských kapel nazvaná Dechovka byla, je a bude aneb Muzika ze srdce Evropy. Vystoupí na ní šestnáct v současnosti nejžádanějších dechových orchestrů z Čech a Moravy , zástupců jednotlivých krajů. Vystoupení takového počtu nejznámějších kapel z celé republiky na jediném pódiu v jednom dni se ještě nikdy neuskutečnilo. Jistě tedy půjde o ojedinělý kulturně-hudební zážitek - a samozřejmě příjemně strávený čas v největší hale u nás. Zároveň bude na území Prahy probíhat "den s dechovkami". Ty budou koncertovat na vytipovaných místech. Akce by se měla uskutečnit jako připomenutí existence dechovek a jejich hudební tradice v České republice, kde jsou v současné době dechová hudba a lidové písničky na okraji zájmu nejen části veřejnosti, pořadatelů akcí, sponzorů a hlavně elektronických médií, ale bohužel dokonce také veřejnoprávního televizního a rozhlasového vysílání.

Dechová hudba má u nás - navzdory nynějším vnějším okolnostem - velký počet příznivců, jak o tom svědčí zaplněné sály a amfiteátry při různých vystoupeních a festivalech. Na toto téma jsme hovořili s Petrem Šimáčkem, šéfem ojedinělého projektu a hlavním organizátorem monstrkoncertu 7. října v pražské Sazka Areně.

HALÓ: Pane Šimáčku, v čem podle vás tkví současný nezájem o dechovku?

Dá se říci, že zlaté časy naší dechovky ukončila "sametová" revoluce v roce 1989 přílivem "západní" moderní muziky , kterou bývalý režim mnoho let naopak zbytečně omezoval. Naštěstí se dá říci, že současnost znamená návrat k českým melodiím a písničkám v popu. Zatím se to však plně netýká dechovky. I když se zájem našich lidí o ni stále zvyšuje, byla a ještě mnohdy je některými zabedněnými lidmi stále spojována se "socialismem" a prvomájovými pochody.

HALÓ: Proto není dechovka z našich radiopřijímačů a televize moc slyšet?

Důvody k nechuti hrát tyto písničky už nejsou ideologické, ale ekonomické! Zástupci médií totiž tvrdí, že nemají o cílovou skupinu převážně seniorů zájem - prý nejsou pro zadavatele reklam zajímaví.

HALÓ: Ovšem zcela jinak je tomu přece ve světě, například v Německu, Rakousku, Polsku - tam přece jsou české a moravské dechové hudby velmi vyhledávané...

Přesně tak. A sdělovací prostředky se tam této věkové skupiny nijak nebojí. Dokonce i reklamní agentury umějí tohoto potenciálu fanoušků dechovek využít. Čeští muzikanti - a nejen ti profesionální - stále sklízejí úspěchy za našimi východními i západními hranicemi. Skladby českých autorů, jako byli například Antonín Borovička, František Kmoch, Josef Poncar, Karel Vacek, Václav Vačkář, Jaromír Vejvoda a mnozí další, se posluchačům náramně zamlouvají. A totéž se týká i novějších a moderně pojatých skladeb a písniček současných autorů. Jsme si toho vědomi a hodláme pro renesanci dechovky v Čechách něco předělového udělat. Chceme tento žánr opět zařadit mezi ostatní, povýšit tam, kam odjakživa patřil a stále patří! Chceme také dokázat, že nezájem našich médií je chyba. Zároveň chceme dát mládeži a nové generaci vzor a nasměrovat je do hudebních souborů. Tím se v nich současně pěstuje povědomí o našich slavných hudebních tradicích. A znova musím připomenout, že se o nich v současné době ví mnohem víc v cizině než u nás. Například v Americe stejně jako v západoevropských státech jsou skladby našich klasiků v tomto žánru velmi vyhledávané a oceňované. Zdaleka ne jen mezi českými krajany! Také proto přicházíme s akcí v Sazka Areně.

HALÓ: Jako šéfredaktor časopisu Dechovka a organizátor festivalů dechové hudby a akcí jste se jistě dostal k mnoha informacím. Můžete poodhalit současný stav v zákulisí českého dechovkového světa?

V první řadě jde o samotné přežití kapel! Ty totiž často nemají dostatek prostoru k častějšímu vystoupení. Tudíž, přiznejme to otevřeně, i k získání financí na režijní výdaje. Protože jsou na okraji zájmu některých pořadatelů akcí, médií i sponzorů, rozpadají se, nevznikají nové. A to dokonce kapely, které vznikaly už v 19. století.

HALÓ: Existuje nějaké východisko?

Někteří kapelníci to řeší jednorázovým najímáním hlavně profesionálních hudebníků do kapel, které "sestavují" jen na určitá vystoupení. Podobné je to i u zpěváků, jež si některé kapely "půjčují". Pořadatelé si mnohdy raději objednají jednoho hudebníka s klávesami, ve kterých "hraje" a "zpívá" cédéčko. Nemusí tak platit celou kapelu. Mnohé tyto neblahé skutečnosti jsou před posluchači tohoto žánru skryté. Také proto, že se o tyto problémy sdělovací prostředky většinou vůbec nezajímají. Důvod je prostý: nejde zde o nějaký showbyznys, v oblasti dechovky se totiž "točí" méně peněz než jinde. A tak jsou zde i z těchto ryze praktických provozních důvodů vztahy někdy horší než v jiných, lukrativnějších sférách. Jde často jen o pouhé přežití. Někteří lidé v této oblasti dokonce trousí jen jed a pomluvy.

HALÓ: Chcete to nějak konkretizovat?

O tom pochopitelně hovořím jen velmi nerad, ale platí zde i takové informace, jako "například" nebo či třeba "dokonce" - a tak dál. Podobné je to ve vydávání nových hudebních nosičů dechovek.

HALÓ: Není však ten problém, který nakonec řeší jednotlivci v konkrétních situacích, možná jen důsledkem celkové situace?

Docela určitě! Ale zdá se mi, že na Moravě, kde existuje kapela v každé druhé vsi, je stav o trochu lepší než v Čechách. Troufám si říci, že dechovku v naší malé české kotlině si uzurpuje řídit mafie několika rádoby "vyvolených". Ti ovládají některé festivaly , na které dostávají pravidelně finanční podporu a granty.

HALÓ: Setkáváte se s tímto stavem sám?

Ono "házení klacků pod nohy" a jisté znevažování zažíváme i při přípravě říjnového pořadu v Sazka Areně. Nenechali jsme se však odradit a situaci v oblasti dechovek naší kotliny chceme pomoci změnit k lepšímu.

HALÓ: Pokud vím, tak vyhlašovateli akce jsou Svaz hudebníků ČR, Jazzová sekce - Artfórum a realizační agentura Gejzír. Podporuje tuto snahu o připomínání našich hudebních tradic, což je jistě chvályhodná myšlenka, i ministerstvo kultury?

Víte, o tom bych bohužel nerad hovořil...

HALÓ: Zeptám se tedy přímo: jaká je konkrétní pomoc ministerstva kultury?

Požádali jsme pana ministra Jandáka o záštitu nad touto akcí, ale byl asi svými poradci o této akci nekomerčního charakteru a celém jejím smyslu špatně informován, protože se nám dostalo dost vyhýbavé odpovědi. Ovšem pan ministr nám popřál úspěch v přípravě a konání akce."

HALÓ: Co sponzoři? Finanční prostředky potřebujeme na reklamu a prezentaci, nájmy a služby už před samotnou akcí a samozřejmě i v jejím průběhu. Žádný výraznější sponzor se však zatím neangažuje a stále na něj čekáme a věříme, že přijde! Zatím z oslovených sto třiceti potenciálních sponzorů se nám většina ani nenamáhala odpovědět, ostatní zástupci soukromě sdělili, že jejich managementy podporují jen mladé a perspektivní lidi. O důchodce a "jejich" dechovku není zájem. Stranou šla hlavní myšlenka podpory a pomoci "znovuvzkříšení" tradic české a moravské písničky.

HALÓ: Vy však stále věříte, že jednou velkolepou akcí v Sazka Areně pomůžete tradice české dechové hudby zachránit?

V každém případě se i o tomto hudebním žánru v souvislosti s touto akcí začíná více mluvit, psát, vysílat. Dochází k diskusím na webových portálech (například www.dechovka-sazkaarena.com), ale také ve vedení například rozhlasů. Obrovský díl práce odvedl a odvádí zejména Český rozhlas 2-Praha nebo soukromé Radio Proglas. Jako pozvánky na akci dokonce zazněla dechovka i v televizním vysílání. T o všechno naší myšlence pomáhá. Doufáme, že vysoká účast fanoušků dechovky v Sazka Areně přiměje i hudební redakce elektronických médií k častějšímu zařazování dechovky v jejich vysílání mezi ostatními žánry. Vůbec ovšem nejde o to někomu dechovky a lidovky vnucovat!

HALÓ: A teď už konkrétně: co nabídnete v programu pořadu v Sazka Areně?

V programu od 11 do 18 hodin vystoupí v pestrém sledu na jediném pódiu a v jediném dni šestnáct nejžádanějších a nejlepších dechovek z Čech a Moravy. Mezi nimi nebude chybět například nejstarší jihočeská kapela Babouci, dále stále populární Valdaufinka Ády Školky, samozřejmě také Strahovanka, Krajanka, Plzeňská 12, Žatečanka nebo Vejvodovova kapela pod vedením Josefa Vejvody, syna slavného autora světoznámé písničky Škoda lásky Jaromíra Vejvody. Však tato písnička také v programu zazní jako vyvrcholení celé akce.

HALÓ: A co kapely moravské?

Budou početně zastoupeny stejně jako české. Za Moravu v Praze vystoupí Boršičanka, Mistříňanka, Stříbrňanka, Šohajka, Žadovjáci, Túfaranka, Valaška a jako zlatý hřeb královna české a moravské dechovky - kapela Moravanka Jana Slabáka. Ta zde oslaví 35. výročí svého vzniku.

HALÓ: Budete mít dostatek financí na zaplacení režijních poplatků a ještě na výplaty honorářů za účinkování tolika kapel?

Musím s radostí sdělit, že všechny kapely , které zde vystoupí, budou hrát bez nároku na honorář! Tito hudebníci totiž pochopili smysl celé akce - tedy připomenout, že dechovka není jen nějaký relikt minulosti, ale že právě dechovka s námi vždy byla, ať v dobách dobrých či zlých, a že s námi stále je a jistě bude i v budoucnosti. Jsem stejně jako mnozí jiní optimista. Myslím si, že česká a moravská písnička přežije i nynější pro ni dost nevraživou dobu.

* * *

 

Na samotě u lesa s Janem Slabákem
Haló noviny
1.9.2006
Václav ŽALUD

Své vlastní společné hodnocení s oceněním vytvořili letos mistři české dechové hudby v čele s vydavatelem časopisu Starodávná láska Kamilem Bartákem. Vyvážili tím komerční soutěže, například Tý-Tý, kterým se tradiční dechovka nehodí "do noty". Do Křesla tradice a slávy posadili v březnu v hodonínském Kulturním domě kapelníka Moravanky, trumpetistu a skladatele Jana Slabáka. Cenu mu předal dokonce sám Mistr Karel Gott, s nímž Moravanka v roce 1983 absolvovala třítýdenní turné po Spolkové republice Německo. Kapelník měl zrovna pětašedesátiny. proto vydali CD nosič s názvem "Co rok, to minuta" s podtextem "65 let kapelníka slaví a 65 minut muziky hraje Moravanka Jana Slabáka". Ta má na svém kontě od roku 1972 už skoro šest milionů prodaných hudebních nosičů.

Se šéfem Moravanky jsme se sešli v minulých dnech před jeho domem v Brně na lesní stráni v sousedství Jundrovské obory. Právě kosil trávu pro králíky, před chalupou štěkali jezevčík a vlčák. "Když jsme tady ještě neměli oplocení, stádo někdy i dvaceti skoro ochočených daňků a jelenů mi hlavně v zimě chodilo až sem. Chleba nebo kaštany žrali takřka z ruky. Kdysi jsem chodil sem na procházky, objevil tuto nádhernou zarostlou stráň a oblíbil si ji. Před čtyřiadvaceti lety jsem stráň koupil, pak došlo na stavební studii a nyní zde třetí rok bydlíme. Tedy s manželkou a se synem," řekl nám úvodem kapelník Jan Slabák. A pak už spontánně odpovídal na naše otázky.

Jaký je stav nynější české dechovky?

Mnoho příznivců lidové dechové hudby se mě ptá: hrajete ještě vůbec? Jak to, že vás nevidíme v televizi? Kde jsou ty krásné sólové pořady Moravanky, které bývaly na obrazovkách? Odpovídám jim, že hrajeme pořád. Veselo bylo, je a bude! Proč nejsme v televizi, na to se musíte zeptat přímo vedení televize. Jako kapelník bych vysvětlil, že počátkem 90. let začalo udělování cen Tý-Tý. Jeho organizátoři mě upozorňovali, abych na tu dobu nebral žádné koncerty, protože Moravanka Tý- Tý dostane. A však tři roky po sobě ji nakonec udělili pokaždé šramlu Šlapeto, který si pletou s dechovkou. Nerozlišují žánry. Lidová muzika vypadla ze soutěží. Nevím, jestli to byl záměr - hodnotit dechovou hudbu společně s takovými soubory a postupně ji ze scény vyšachovat. Z této soutěže postupně vypadla veškerá lidová muzika. Proto se letos zrodila zbrusu nová anketa s oceňováním tohoto žánru.

Co se změnilo, společenské klima?

Zájem o dechovku je vcelku stejný jako dříve. Ale dnešní média nám příliš nepřejí. Možná to je tou bláznivou, hektickou dobou. Domnívám se, že to nikdo z nás, aktivních tvůrců a interpretů dechové hudby, nečekal. Je to změna k horšímu. Kvůli nepřízni médií jsme se ocitli na vedlejší koleji. A ke všemu ten dnešní peněžní kolotoč! Je to jako začarovaný kruh. V sále se musí rozsvítit světla, musí se topit plynem a pořadatel zvyšuje vstupné. Mezi našimi posluchači převažují starší lidé. Ti mají hluboko do kapsy. Nechápu redaktory elektronických ani klasických médií, kteří - podle mne - vyhledávají lidi nepřející dechovce. Na kameru nebo do magnetofonu rádi říkají: "Všechno mám rád, ale nesnáším dechovku!" Má to smysl takto nás veřejně degradovat? Vždyť dechovka přece není nic podřadného. Je to národní muzika! S úctou se mluví o prezidentu Masarykovi, a podívejte se. Co měl rád? Lidové písničky, ze kterých čerpají autoři dechové hudby. Masarykovy oblíbené písničky za minulého režimu zakázali, já jsem je měl pro Moravanku zaranžované jako jeden z prvních, ale nesměli jsme žádnou z nich hrát. Mimochodem, z lidových písní čerpal také Smetana, Dvořák, Janáček, Martinů a další světoví skladatelé vážné hudby. Třeba tvorba Louise Armstronga je černošský americký folklora na ten navazuje jazz. A média dávají prostor hlupákům, kteří se za dechovku stydí.

Letos se poprvé nekonal Kmochův Kolín...

Vím, že Kmochův Kolín stále žije. A jezdí tam spousta nejen našich, ale i zahraničních orchestrů. Jen letos to jaksi nevyšlo... Ale kromě Kolína je tu mnoho dalších festivalů, třeba v Soběslavi, Vejvodova Zbraslav, Vackovo Veselíčko nebo na Moravě soutěž v Ratíškovicích, Zlatá křídlovka v Hodoníně atd. Po Moravance vznikla řada výborných dechových kapel, které štafetu posunují dál. Nemám strach o budoucnost tohoto žánru. Vyznavači dobré dechovky ale už mají jejího přehlížení v médiích dost! Snaží se uspořádat letos počátkem října v pražské Sazka Aréně velký koncert čtrnácti kapel.

Moravanka by tam asi neměla chybět...

Ano, jsme také pozváni a vystoupíme ve finále jako takříkajíc zlatý hřeb večera. Organizátor Petr Šimáček to chce mít ve stylu, takže program nazval Dechovka byla, je a bude! Aby do sálu natáhl lidi, vymyslel si show, že Moravanka končí a prý to bude její poslední představení.

A bude?

Samozřejmě to není pravda! Říkám, že určitě skončím, jenže nevím kdy. Formou novinky v Sazka Aréně se snaží organizátoři zřejmě zájem o dechovku probudit. Ale v médiích je těchto pořadů poskrovnu - jako šafránu. Tento žánr není příliš komerční a nehodí se jim do podnikání.

Prý jste zažil společně s nedávno zesnulým šéfem Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů Jindrou Hovorkou jakousi zajímavou historku z vojny...

Sloužili jsme spolu v Praze v Armádním uměleckém souboru. Já jsem Moravák z brněnské filharmonie, on byl Jihočech zaměstnaný v brněnském rozhlase. Po jednom koncertě jsme zašli i s nástroji na pivo. Místní štamgasti nás žádali, abychom jim zahráli. Zmáčkli jsme to a úspěch byl velký, navíc všechnu útratu za nás zaplatili. Řekl jsem si, že je to prima - a založil jsem kvartýtek - dvě trumpety a dva pozouny. Přivydělávali jsme si jako vojáci po hospodách. Trumpetista Jindra Hovorka znal písničky české, já moravské, takže jsme složili repertoár takzvaně od Šumavy k Tatrám. V Armádním uměleckém souboru jsme měli spolu i vojenskou kantýnu. Prodávali jsme pivo, cigarety, oplatky, rum apod. V ečer se tam hrával mariáš, já jsem nosil, co si kdo poručil, a mezitím opisoval noty, aby bylo ráno co hrát. Zbyšek Pantůček, bratrLibora Pantůčka, měl na rozdíl od ostatních svoji vlastní skleničku - velké štamprle, které si nenechal vzít. Dával si do ní dolít vždy až po druhé rundě. Bylo nám to divné. Na kloub věci jsme s Jindrou přišli až poté, co jsme spočítali kasu. Zbylo nám dost peněz navíc. Na Pantůčkově skleničce jsme si ověřili, že jeho velký panák má větší obsah než dva malé. Tím nám zbyly peníze z malých štamprlat, která vyžadovali ostatní hráči karet, zatímco Pantůček ušetřil...

A co teď na samotě u lesa?

Tady jsem spokojen. S manželkou, moderátorkou pořadu "Morava, krásná zem" Českého rozhlasu Brno, máme lidí někdy až nad hlavu. Moravanka má na kontě bezmála šest milionů prodaných hudebních nosičů. Denně jsem býval před tisíci lidmi. Pocházím z klidné, krásné slovácké dědiny Kelčany u Kyjova, tenkrát s 93 domovními čísly. Vrátil jsem se proto rád do klidu. Na samotu u lesa...

 

* * *

Stříbrňanka zahraje tisícovým davům
Slovácký deník
5.10.2006
( mč)

Slovácko, Praha - Vyvrátit předsudky, že dechová hudba má svůj zenit za sebou a do médií už nepatří, chtějí organizátoři pražského festivalu s názvem " Dechovka byla, je a bude". Mezi tisícovkou folkloristů, kteří se v sobotu do hlavního města sjedou ze všech koutů republiky, nebude chybět ani zástupce Slovácka, populární dechová hudba Stříbrňanka. Tu oslovila pořádající agentura jako jednu z nejžádanějších moravských kapel. " Pozvání jsme bez váhání přijali. Je to pro nás zároveň příležitostí setkat se s ostatními dechovkami, protože podobná akce u nás chyběla," hodnotil přínos koncertu kapelník Stříbrňanky Vojtěch Horký. Projektem chtějí jeho organizátoři dokázat, že nezájem médií o dechovku je neopodstatněný. Dalším důvodem je podle nich ukázat veřejnosti, že o zmiňovaný hudební žánr se zajímá i mladá generace. V tom vidí hlavní myšlenku akce její spoluorganizátor, skladatel a textař lidových písní Vladimír Pavel Salčák z Veselí nad Moravou. " Komunita vyznavačů dechovky rozhodně není na odepsání. Televize nebo rádia by se jí měly věnovat stejně jako třeba populární hudbě. Neplatí, že je to muzika pouze pro seniory. To se snažíme tímto koncertem ukázat," dodal Salčák.

Megakoncert

Mladí příznivci dechovky se podle něj nejen v hojné míře zúčastní vystoupení, ale dobrovolně se zapojili i do příprav festivalu. " Šestnáct nejžádanějších kapel z Moravy i Čech se představí v samotné Sazka Areně. Dalších šest set muzikantů bude hrát různě po Praze na náměstích. Doprovod folkloristům zajistí tři stovky mažoretek. V české historii nemá festival obdoby," poznamenal hlavní organizátor a strůjce akce Petr Šimáček. Na závěr festivalového programu si společně všech tisíc muzikantů bude moci zahrát známou píseň Jaromíra Vejvody " Škoda lásky" pod taktovkou jeho syna Josefa Vejvody. Zájem veřejnosti o koncert je podle pořadatelů veliký. Předběžně vymezili v areně sedm tisíc míst. V případě většího počtu návštěvníků zpřístupní ale i další sekce haly. " Lístky byly k dostání v předprodeji už od dubna, největší poptávku jsme však zaznamenali od začátku září. Do úterka jsme jich prodali pět a půl tisíce. Snažili jsme se lidem vyjít vstříc i nízkou cenou vstupenek," prozradil Šimáček. Výtěžkem z akce pořadatelé zaplatí náklady na zapůjčení prostor areny, přispějí na rozvoj dechové hudby a část peněz poputuje i na dobročinné účely.

* * *

Dechovku nám závidí celý svět
Haló noviny
5.10.2006
to

Manifestační akce Dechovka byla, je a bude má připomenout nejen její tradice, ale také zastavit postupnou morální degeneraci naší mladé generace.

"Spojením produkce našich špičkových kapel s choreograficky propracovanými pochodovými kreacemi mladičkých mažoretek chceme nastartovat větší zájem veřejnosti, médií a mladých lidí o tak ušlechtilou činnost, jakou je hudba," uvedl Vladimír Salčák, hudební skladatel a textař z V eselí nad Moravou. "Už Platon kdysi řekl: `Dítě nelze ničím jiným tak ozdobit jako hudbou.' Chceme tedy i touto akcí pomoci zastavit narůstající trestnou činnost mládeže a zamezit zájmu o dr ogy a jiné návykové látky, a naopak mladé nasměr ovat do zájmových kroužků a souborů, kde by jim zkušení pedagogové vštěpovali lásku k tradicím, k hr dosti na svou zemi, k úctě ke stáří a také v nich pěstovali smysl pro odpovědnost - a v neposlední řadě je učili rozpoznat krásu života. Jde o to, aby se z nich stali slušní a kulturně vyspělí lidé se zájmem o hudební tradice našeho národa," doplnil Salčák.

* * *

Dechovka byla, je a bude!
Týdeník televize
19. 9. 2006

PŘIPRAVUJE SE

Kamery českých televizí, televizní štáby americké CNN, německé ZDF a další nebudou chybět při unikátní akci, jejímž dějištěm se v sobotu 7.října stane SAZKA ARENA v Praze - Vysočanech. O zápis do Guinnessovy knihy rekordů se pokusí velkolepá show nazvaná Dechovka byla, je a bude.

Od 11 do 18 hodin zahraje na největším festivalu v Evropě přes sto padesát písniček šestnáct nejoblíbenějších kapel z Čech: v abecedním pořadí Babouci, Březovanka, Plzeňská 12, Strahovanka, Valdaufinka, Vejvodova kapela, Ústřední hudba AČR spojená s Posádkovou hudbou Praha a Žatečanka z města chmele a piva. Z Moravy přijede rozdávat pohodu Mistříňanka, Moravanka, Moravská Veselka, Stříbrňanka, Šohajka, Valaška, Túfaranka a Žadovjáci. Výtěžek akce poslouží mediální prezentaci našich dechovek a dobročinným účelům. Duchovní otec, šéf festivalu a jednatel realizační agentury Gejzír Petr Šimáček upřesnil: " Cílem této akce je připomenout existenci dechovek a jejich hudební tradice v České republice. Chceme přispět k renesanci dechové hudby a jejích velikánů, které uznává a od nichž se učil celý svět." V onen den vystoupí na různých místech metropole rovněž desítka jiných kapel, představí se taneční a folklorní soubory.

***

Zíma musel platit
Blesk
25.9.2006

PRAHA - Král dechovky nectí dopravní zákon! Josef Zíma (74), který se zotavuje po operaci kolena, tak strašně spěchal domů na pražskou šestku, že na silnici, kde je povolená padesátka, jel šedesát. Musel na místě vytáhnout tisícovku z kapsy a ještě navíc ho prohřešek připravil o dva drahocenné body.

Přitom pro Josefa Zímu je řidičák naprostou nutností, protože často jezdí za svými fanoušky po celé republice. Místo aby se už pilně připravoval na mega koncert Dechovka byla, je a bude, který se koná 7. října v Sazka Areně, bude teď zpytovat svědomí. A bedlivě hlídat tachometr, aby se body nerozkutálely ještě víc.

* * *

Dechovka
TV Plus
26.9.2006
(kau)

Pravidelné vstupy zpravodajské stanice ČT24, televizní štáby americké CNN, německé ZDF a další mediální výstupy čekají Sazka Arénu 7.října. Pod názvem "Dechovka byla, je a bude" se tam uskuteční monstrózní přehlídka 16 českých a moravských kapel a zazní na 150 nejhezčích písniček. V gala přehlídce půjde také o rekord do Guinnessovy knihy, neboť tolik dechovkových muzikantů najednou a na jednom pódiu nikde nikdy nehrálo. Nebude mezi nimi chybět ani královna české a moravské dechovky Moravanka Jana Slabáka. "Naše kapela v rámci akce Dechovka byla, je a bude oslaví 35. výročí," řekl TV PLUS Jan Slabák. "Profesionálním tělesem se Moravanka stala v roce 1979. Začínali jsme ve vesnických sálech a postupně se před námi otevíraly sály velkoměst nejen u nás, ale i v Evropě a v zámoří. Když pak vycházely naše první gramodesky, v gramoprodejnách jsme vídávali nápisy - ABBA a Moravanka - vyprodáno. Po našem vzoru vznikala spousta dalších kapel. Přibyla spousta mladých nadějných skladatelů, kteří se inspirovali naší hudbou. Za 35 let jsme odehráli na 7000 koncertů, prodali jsme 6 milionů různých typů nosičů a za ně dostali 5 zlatých, 2 platinové a rovněž diamantovou desku. Je jasné, že to všechno mělo nějaký smysl."

* * *

Moravská Veselka vystoupí v Praze
Hranický deník
27.9.2006
( dar)

Sušice - Dechová hudba Moravská Veselka jako jediná z Olomouckého kraje vystoupí na velké dechovkové show s názvem Dechovka byla, je a bude, která se koná v sobotu 7. října v pražské Sazka Areně. Nejen, že takové setkání dechovek zatím Sazka Arena nezažila, ale nic podobného se neuskutečnilo ani v celém Česku a Evropě. Tato prezentační akce se uskuteční jako připomenutí existence dechovek a jejich hudební tradice v České republice.

" Vycházíme vstříc ctitelům dechovky, kteří stále volají po četnějším vystupování jejich oblíbených kapel. Věříme, že do Sazka Areny přijedou tisíce příznivců a fanoušků, kteří vytvoří v nejmodernějším sále u nás tu správnou atmosféru a doslova " kotel" zpěvu a nadšení. Věříme, že největší sál v republice dokážou zaplnit i příznivci dechové a lidové hudby," uvedl duchovní otec projektu a šéf organizačního výboru Petr Šimáček.

Na akci se představí šestnáct nejpopulárnějších českých a moravských kapel. Návštěvníci se mohou těšit například na Stříbrňanku, Mistříňanku, Túfaranku, Žatečanku nebo Ústřední hudbu AČR. Chybět nebude ani Moravanka Jana Slabáka. Kromě hudby před zahájením akce a v rámci ní vystoupí na 300 mažoretek z celé České republiky. Na závěr zahrají všechny dechovky společně. Moravská Veselka ze Sušic na Přerovsku se představí v 25minutovém bloku s nejnovějšími písničkami, které vydala na novém cédéčku s názvem S Moravskou Veselkou. " Křest CD nosiče se uskuteční už tento pátek v 19.30 hodin v sanatoriu Bečva v Teplicích nad Bečvou," informoval hudebník Moravské Veselky Jaromír Školoudík.

* * *

Přehlídka dechovek láká tisíce lidí
Zlínský deník
30. 9. 2006

Praha - Dnešní vystoupení kapely Žatečanka plánované do Prahy- Nebušic má předznamenat přehlídku Dechovka byla, je a bude, na níž 7. října v pražské Sazka Areně vystoupí 16 nejžádanějších a nejznámějších českých a moravských souborů. Do metropole se na přehlídku, na kterou se už prodalo přes pět tisíc vstupenek, podle pořadatelů sjede více než tisíc hudebníků. " Pět stovek muzikantů v deseti kapelách bude za týden hrát dopoledne po Praze, na show v aréně, největším sále v zemi, bude v dalších šestnácti kapelách hrát od dopoledne do večera postupně na 350 lidí, tři stovky účinkujících budou tvořit mažoretky a další soubory," řekl Petr Šimáček z agentury Gejzír. Při monstrkoncertu v závěru programu podle něj zahrají z pódia i z ochozů všichni zúčastnění hudebníci.

* * *

Milovníci české a moravské písničky za týden jistě přijedou!
Haló noviny
30. 9. 2006

Rozhovor Haló novin s Petrem Šimáčkem

V pražské Sazka Areně se v sobotu 7. října uskuteční přehlídka českých a moravských kapel nazvaná Dechovka byla, je a bude. Vystoupí na ní šestnáct v současnosti nejžádanějších dechových orchestrů z Čech a Moravy.

Už před časem jsme na toto téma přinesli rozhovor se šéfem projektu Petrem Šimáčkem. Článek vzbudil mimořádnou pozornost, mnohé čtenáře zvláště zaujaly postřehy ze zákulisí dechovkových kapel. Proto se k tématu vracíme.

Pane Šimáčku, v minulém rozhovoru jste uvedl, že je dechovka některými "zabedněnými" lidmi stále spojována například s prvomájovými pochody. Chcete se k tomuto tématu ještě vrátit?

Dechovka - stejně jako žádný jiný hudební žánr - nemůže být někomu vnucován. Jestliže pořadatelé některých akcí sahají zcela automaticky jen po dechovce, je to zásadní chyba.

Mluvčí ÚV KSČM Monika Hoření nedávno konstatovala, že KSČM nezískala mladé prvovoliče, kde výrazněji zapůsobila Strana zelených. Dodala, že "z rozhovorů s levicově smýšlejícími mladými je odpuzuje dechovka na našich akcích". Jaký je na to váš názor?

Necítím se pochopitelně povolán, abych radil, ale přece jen musím s ohledem na získávání prvovoličů dodat, že by se zřejmě leckdy měla tradiční dechovka asi doplnit i dalšími hudebními skupinami. Vždy podle konkrétního stavu v obcích a městech.

Takže - jak je to s oblibou u mladších ročníků?

To je pochopitelně různé. Dechovku má rádo mnoho mladých, stejně jako rock a moderní písničky nebo country zase řada starších lidí. Nezastávám ani názor, že dechovka mladé odpuzuje, což ostatně dokládá i množství mládežnických dechových orchestrů. Cítím to spíše jako takový mladický vzdor vůči starší generaci a zaběhnutému konzervatismu a zkostnatělým zvykům.

Ve zveřejněném rozhovoru jste před časem naznačil současný stav, odhalil zákulisí českého dechovkového světa - bohužel v tom v nedobrém světle. Chcete to doplnit?

Bohužel všechno je o penězích a vztazích, také o "naskočení" nepřipravených hudebníků do období nesmlouvavě tvrdého kapitalismu. Někteří lidé v této oblasti trousí jen jed. V konání některých kapelníků přetrvávají manýry, na které si zvykli z minulosti. Takže alespoň pomlouvají ve stylu "kapelníci, držme basu, zadarmo nehrajeme" nebo "s ním se nebav, jinak tě všude pomluvím a nebudeš mít žádné akce". Někdy dokonce platí něco na způsob "jestli se s ním kamarádíš, tak tvoji kapelu nepozvu na můj festival apod.". Totéž platí i v monopolu vydání hudebních nosičů a závislosti některých kapel na jediném vydavateli. Tomu jde pouze o jeho zájem a vlastní kapsu, takže vydělává na nosičích kapel a přisvojovaných autorských právech nejen u nás, ale hlavně v zahraničí.

Také jste řekl, že dechovku v naší malé české kotlině si uzurpuje řídit mafie několika rádoby "vyvolených"...

Ano, sami se pasovali do této role a ovládají některé festivaly, na které dostávají díky svému postavení, známostem, úplatkům a protislužbám finanční podporu a granty. Díky tomu jsou "silní" a jsou na nich závislí další kapelníci a kapely, které si své "bossy" nechtějí znepřátelit. Také těmto mafiánům chceme naším připravovaným říjnovým projektem dokázat, že dobré české a moravské kapely mají prostor k prezentaci i bez nich.

Kriticky jste se zmiňoval i o ministerstvu kultury, které tento projekt nepodpořilo. Změnilo se něco po zveřejnění?

Absolutně nic.

Zlepšil se přístup sponzorů?

Stále nabízíme marketingovou spolupráci hlavnímu a dalším sponzorům. Ovšem na druhou stranu musím s radostí dodat, že řada menších firem a společností se na podporu akce hlásí. Díky tomu budou například slosovatelné vstupenky, kdy návštěvníci obdrží řadu hodnotných cen, včetně zapůjčení nového osobního auta na půl roku, večeře s ubytováním v Praze, dárkových balení piva a vína, originálních obrazů významných malířů a podobně.

V jihočeském a jihomoravském kraji se roznesla zpráva, že již nejsou na akci levnější vstupenky...

Není to pravda. Pro velký zájem o nejlevnější vstupenky za 350 korun jsme uvolnili další sektory v hale a zájemci je mají možnost zakoupit ve všech terminálech Sazky a Sazkaticket v celé republice. Jistě potěší zpráva, že kolektivy a zájezdy nad třicet osob mají desetiprocentní slevy.

Které konkrétní kapely v Sazka Areně vystoupí?

Z Čech to bude Ústřední hudba Armády České republiky spojená s Posádkovou hudbou Praha, dále nejmenší jihočeská kapela Babouci, dále Březovanka, Plzeňská 12, Strahovanka, Valdaufinkaády Školky, Vejvodova kapela a Žatečanka Jaroslava Filípka. Moravskou část budou zastupovat Mistříňanka, Moravanka, Moravská veselka, Šohajka, Valaška, Stříbrňanka, Túfaranka a Žadovjáci.

Myslíte, že na "své" kapely se přijedou podívat fanoušci z míst jejich trvalé činnosti?

Protože se letos v červnu poprvé po tak dlouhé každoroční tradici nekonal mezinárodně známý Kmochův Kolín, tak si myslím, že milovníci dechovky a lidovky přijedou z celé republiky. Prostě každý, kdo má rád českou a moravskou písničku, přijede podpořit ty desítky a stovky hudebníků, kteří drží naše hudební tradice! Už také proto, aby prokázali, že dechovka by měla častěji znít z rozhlasových přijímačů a našich televizních obrazovek, že není tak docela okrajovým žánrem, jak se leckdy uvádí.

* * *

 

Na dechovku se už prodalo 5000 lístků

Mladá fronta Dnes

30.9.2006

(čtk)

Na přehlídku Dechovka v pražské Sazka Areně se už prodalo více než pět tisíc vstupenek. Přehlídka se koná 7. října a vystoupí na ní šestnáct nejžádanějších a nejznámějších českých a moravských souborů. Do hlavního města se sjede přes tisícovku hudebníků.

* * *

KULOÁRY
Lidové noviny
30.9.2006

Jaký cíl zbývá hvězdám showbyznysu, když už dosáhly takřka všeho? Jedna výzva je tu vždycky: probojovat se do Guinnessovy knihy rekordů. Do aktualizovaného vydání populární publikace se dostaly například Madonna, Janet Jacksonová a Sigourney Weaverová. Každá z nich logicky zvolila jinou disciplínu. Madonna soutěžila v kategorii největší výdělek během jednoho roku a uspěla se sumou 50 milionů dolarů za rok 2004. Janet Jacksonové se zase údajně zdařilo vyvolat největší zájem veřejnosti a novinářů díky skandálu kolem odhalení jejího ňadra v přímém televizním přenosu. Sigourney Weaverová je pro další pokolení zapsána po bok Brigitte Nielsenové a Geeny Davisové jako jedna z nejvyšších žen Hollywoodu - měří 182 centimetrů.

Také Tomáš Hanák je rekordmanem, byť zatím pouze v lokálním měřítku. Jak připomíná zpráva ČTK, "jednou byl herec a moderátor Tomáš Hanák v médiích označen za muže s největším osobním kouzlem v českém showbyznysu". Nyní se herec agentuře svěřil, že s odstupem času mu je takové zařazení spíš na obtíž a únavné. "Ale když budeme mluvit teoreticky i v rovině finanční, zvyšuje to mou tržní hodnotu," dodal.

Stále vzácnější je herečka Brigitte Bardotová - na veřejnosti se objevuje jen zřídka, většinou, když chce podpořit kampaň za práva zvířat. Předevčírem se v Paříži zúčastnila oslavy dvaceti let existence své nadace a zároveň oslavila vlastní dvaasedmdesáté narozeniny.

Vyklopit pěknou bábovku je pocit k nezaplacení, jak potvrdí každý aktivní návštěvník pískoviště. Výtvarník Vladimír Franz šel ovšem ještě dále a na Václavském náměstí vytvořil z 30 tun písku objekt Republika slaví narozeniny. Hned na druhý den byl objekt zničen tancem skupiny Duwa. Netřeba dodávat, že jiné materiály nových pražských soch, například omalovaný bronz, jsou proti tanci odolné.

Také dechovka byla, je a bude, jak hlásá název akce, plánované na 7. října do pražské Sazka Areny. Podle pořadatelů se přehlídky zúčastní více než tisíc hudebníků. Pořadatelé chtějí (jak jinak) s olbřímím počtem kapel na jednom místě kandidovat na zápis do knihy rekordů.

* * *

Dechovka byla, je a bude
Listy hlavního města Prahy
2.10.2006
Autor: Monika Fojtíková

7. 10. Sazka Arena, www.dechovka-sazkaarena.com. Pod záštitou primátora hl. města Prahy Pavla Béma se uskuteční v Sazka Areně v Praze velkolepá šou českých a moravských kapel. Akce by se měla uskutečnit jako připomenutí existence dechovek a jejich hudební tradice v České republice. Nejenže takovou "dechovkovou šou" zatím nezažila Sazka Arena, ale nic podobného se neuskutečnilo ani v celé České republice a Evropě! V programu od 11 do 18 hodin vystoupí v pestrém sledu na jediném pódiu a v jediném dni 16 nejžádanějších a nejlepších dechovek z Čech a Moravy. Mezi nimi nebudou chybět například ÚH AČR, BABOUCI (nejstarší jihočeská kapela), BŘEZOVANKA, VALDAUFINKA Ády Školky, STRAHOVANKA, PLZEŇSKÁ 12, ŽATEČANKA nebo VEJVODOVA KAPELA Josefa Vejvody, syna skladatele Jaromíra Vejvody, autora světoznámé písničky Škoda lásky. Však tato písnička také v programu jako vyvrcholení celé akce zazní. Za Moravu vystoupí MISTŘÍŇANKA, MORAVSKÁ VESELKA, STŘÍBRŇANKA, ŠOHAJKA, ŽADOVJÁCI, TÚFARANKA, VALAŠKA a jako zlatý hřeb královna české a moravské dechovky - kapela MORAVANKA Jana Slabáka.

* * *

Mažoretky se představí v Sazka Areně
Českolipský deník
5.10.2006

Česká Lípa / Praha - Osm mažoretkových skupin z Čech a Moravy se představí na sobotním programu Dechovka byla, je a bude. Mezi účinkujícími budou také Mažoretky Základní školy Slovanka v České Lípě.

Úspěšné českolipské mažoretky, které u nás i v cizině získaly řadu ocenění na různých soutěžích a přehlídkách, se v sobotu 7. října v pražské Sazka Areně představí spolu s dalšími skupinami například z Mostu, Kynšperku nad Ohří a Roudnice nad Labem.

* * *

Žatečanka v Praze
Právo
6.10.2006
Autor: (ton)

ŽATEC - Ústecký kraj bude mít v sobotu na show Dechovka byla, je a bude v pražské Sazka Areně svého zástupce, a to Žatečanku Jaroslava Filípka. "Do Prahy přivezeme ty nejlepší písničky o Žatci, pivu a chmelu," uvedl kapelník Filípek.

Na přehlídku se sjede více než tisíc hudebníků.

"Pět stovek muzikantů v deseti kapelách bude hrát dopoledne po Praze, na show v aréně zahraje v dalších šestnácti kapelách od 11 hodin do večera postupně na 350 lidí. Tři stovky účinkujících budou tvořit mažoretky a další soubory. Při monstrkoncertu v závěru programu zahrají z pódia i z ochozů všichni zúčastnění hudebníci. Věřím, že spolu s nimi bude zpívat celá aréna závěrečnou písničku - Vejvodovu Škoda lásky," uvedl jeden z duchovních otců festivalu, Petr Šimáček.

* * *

Dechovka byla, je a bude
Pražský deník
6.10.2006

Praha - Velká přehlídka českých a moravských kapel se třemi sty mažoretkami nazvaná Dechovka byla, je a bude - bude v sobotu od 11 do 18 hodin v pražské hale Sazka Arena. Vystoupí na ní šestnáct v současnosti nejžádanějších dechových orchestrů z Čech a Moravy, například Ústřední hudba AČR spojená s Posádkovou hudbou Praha, Strahovanka, Valdaufinka Ády Školky, Žatečanka, Mistříňanka a další. Nebude chybět ani královna dechovek Moravanka Jana Slabáka, která zde oslaví své 35. výročí vzniku.

* * *

Dechovkáři chtějí v Sazka Areně vytvořit nový rekord
Metropolitní expres
6.10.2006
Autor: hop, iDNES.cz

Vysočany - Dechovou hudbu a lidové písničky v podání českých a moravských kapel chce dostat zpět na oči veřejnosti přehlídka nazvaná Dechovka byla, je a bude. Uskuteční se zítra večer v Sazka Areně.

Arena bude od dopoledne do večera hostit šestnáct nejžádanějších a nejznámějších souborů současnosti včetně slavné Moravanky. Pořadatelé chystají na závěr "monstrkoncert" všech zúčastněných hudebníků.

Akce se chce zapsat do Guinessovy knihy rekordů, tolik dechovkářů totiž společně na jednom pódiu ještě nevystoupilo.

* * *

Přehlídka dechovek
Mladá fronta Dnes
6.10.2006
Rubrika: Kam na víkend

Šestnáct nejznámějších českých a moravských dechových souborů vystoupí zítra v pražské Sazka Areně. Na přehlídku Dechovka už se prodalo přes pět tisíc vstupenek. Začíná v 11 hodin, uvidíte tanečníky, mažoretky.

* * *

Moravanka slaví
Šíp
6.10.2006

Šestnáct českých a moravských kapel vystoupí společně s mažoretkami a tanečníky na hudební přehlídce Dechovka byla, je a bude. Akce se bude konat ve vysočanské Sazka Areně v sobotu od 11 hodin dopoledne. Moravanka Jana Slabáka při této show oslaví 35 let.

* * *

Dechovky v Sazka Areně
Právo
7.10.2006
Autor: (VLA)

Na místo rockových hvězd obsadí Sazka Arenu v sobotu 7. října dechové kapely. Největší přehlídku hudby připravil Petr Šimáček ve spojení se Svazem hudebníků a Jazzovou sekcí - Artfórem. Show s 18 kapelami se koná od 11 hodin do 18 hodin.

* * *

Pražské pohledy:
Pražský deník
9.10.2006

Šestnáct nejžádanějších a nejznámějších českých a moravských kapel včetně Ústřední hudby Armády ČR a Posádkové hudby Praha, mažoretky a tanečníci a členové dalších souborů o víkendu vystupovali na různých místech Prahy. Důvodem byla přehlídka nazvaná Dechovka byla, je a bude, jejímž centrem se už od dopoledních sobotních hodin stala vysočanská Sazka Arena. "Celodenní show v Sazka Areně jsme chtěli připomenout, že i když je dechová hudba u nás na okraji zájmu pořadatelů akcí, sponzorů, a hlavně elektronických médií, přesto má dostatečný počet příznivců. Svědčí o tom zaplněné sály a amfiteátry při různých festivalech. Proto jsme vlastně jen oprášili toto rodinné stříbro," uvedl Petr Šimáček z pořádající agentury Gejzír.

* * *

Na mnoha místech Prahy zněla dechovka
Lidové noviny
9.10.2006

Šestnáct nejžádanějších a nejznámějších českých a moravských kapel včetně Ústřední hudby Armády České republiky a Posádkové hudby Praha vystoupilo včera na různých místech Prahy. Někde je doprovázeli i mažoretky a tanečníci. Důvodem byla přehlídka nazvaná Dechovka byla, je a bude.

* * *

Žatečanka hrála v aréně
Žatecký a Lounský deník
12.10.2006
Oblíbená kapela vystoupila v Praze
Autor: (ms)

Žatec, Praha - Zcela ojedinělým a hlubokým zážitkem se mohou pochlubit účastníci sobotní velké dechovkové přehlídky v pražské Sazka Areně, kde mezi 16 nejžádanějšími a nejznámějšími kapelami z celé ČR vystoupila i dechovka Žatečanka z města chmele a piva.

"Do Prahy jsme přivezli písničky o městě, pivu a chmelu a podle ohlasů mohu říci, že naše kapela uspěla v té nejsilnější konkurenci, včetně kapely Moravanka. Zaplněná aréna tleskala mezi písničkami a diváci zpívali s námi. Účast na této akci patří mezi moje nejsilnější životní zážitky," uvedl kapelník Žatečanky Jaroslav Filípek.

V 16 kapelách a orchestrech hrálo v aréně od 11 do 19.30 hodin 450 hudebníků. Dalších 650 koncertovalo od rána na různých místech po Praze, ti se pak přemístili do arény, aby se zúčastnili závěrečného monstrkoncertu. K tomu připočítejme přes 300 mažoretek a tanečníků. Tedy celkem přes 1400 účinkujících. V aréně je sledovalo 7,5 tisíc diváků nejen z Čech a Moravy, ale také z okolních států a přijeli například i krajané z USA. Ze Žatce byl vypraven i zájezdový autobus s fanoušky dechovky. Duchovním otcem a hlavním pořadatelem akce byl Petr Šimáček.

"Kdo byl v sobotu v aréně potvrdí nenapodobitelnou atmosféru, zpěv, tanec a veselí spokojených lidí, kteří s nadšením vydrželi tento 8,5 hodinový maratón hudby a výhradně českých a moravských písniček. Při některých doslova plakali štěstím. Přiznávám, že ani já jsem se vzávěru neudržel dojetí. Jsem šťastný, že k úspěchu napomohla i kapela z mého rodného města," řekl Petr Šimáček.

* * *

Žatečance tleskalo více než osm tisíc lidí
Mladá fronta Dnes
10.10.2006
Autor: TOMÁŠ KASSAL

Praha, Žatec - Stovky muzikantů a tisíce lidí se v sobotu zúčastnily největší dechovkové akce v Česku. Do Sazka Areny přišlo na pořad Dechovka byla, je a bude téměř osm tisíc lidí. Mezi účinkujícími nejlepšími šestnácti kapelami z republiky byla také jedna kapela ze severu Čech, Žatečanka. A právě ze Žatce pochází hlavní organizátor dechovkové show Petr Šimáček.

* Kolik muzikantů a kolik diváků se zúčastnilo vaší akce v Sazka Areně?

V šestnácti kapelách a orchestrech hrálo v aréně od 11 do 19.30 hodin 450 hudebníků. Dalších 650 koncertovalo od rána na různých místech po Praze, ti se pak přemístili do arény, aby se zúčastnili závěrečného monstrkoncertu. K tomu připočítejme přes 300 mažoretek a tanečníků. Tedy celkem přes 1400 účinkujících. V aréně je sledovalo celkem 7 500 diváků nejen z Čech a Moravy, ale také z okolních států a přijeli například i krajané z USA.

* Jste jako organizátoři spokojení? Před akcí jste prohlásil, že Madonna a Alexandrovci v Sazka Areně byli vašimi "předskokany".

Jistěže to byla nadsázka, ale show to byla na vysoké úrovni. Kdo byl v sobotu v aréně, potvrdí nenapodobitelnou atmosféru a veselí spokojených lidí, kteří s nadšením vydrželi osm a půl hodiny dlouhý maraton hudby a výhradně českých a moravských písniček. Při některých lidé doslova plakali štěstím.

* Vy jste rodák ze severu Čech, ze Žatce. Jak moc byli vidět Severočeši v Sazka Areně ve srovnání s jižní Moravou nebo jihem Čech, které jsou s dechovkou spojeni asi víc?

Nemohu vědět o všech, ale setkal jsem se s jednotlivými fanoušky dechovky z Litoměřic, Lovosic, Děčína, Kadaně a Klášterce nad Ohří. Jediný organizovaný zájezd uspořádala pouze jedna žatecká cestovní kancelář. To bylo určitě z toho důvodu, že v aréně vystupovala Žatečanka. Nutno říci, že právě tato kapela z města chmele a piva patří v současnosti mezi špičku v celé ČR. Tleskali jí i všichni ostatní, včetně Moravanů, kteří mají dechovku snad v každé vesnici.

* Kolik kapel se vůbec v Ústeckém kraji věnuje dechovce, existuje nějaká statistika? A jak velké je zázemí posluchačů?

Nic takového neexistuje. V některých místech vznikají malé dechovky živelně, stejně tak zanikají. Mají různou kvalitu, což jistě není celkově dobré pro kvalitní hudbu a její prezentaci. Mezi ty lepší a dobré kapely patří dechovky například v Litvínově, Mostě, Jirkově, Lounech nebo Ústí nad Labem.

* Dala by se podobná akce uspořádat také na severu Čech, měl by kdo hrát a poslouchat? Nebo je dechovka hlavně moravskou záležitostí?

V Žatci pořádají každoročně na jaře dechovkový festival Žatecký Hopfest. V tamním letním kině je vždy kolem dvou tisíc lidí, převážně z Ústeckého kraje. Zájem by tedy jistě byl. Chybějí hlavně finance. Schopní organizátoři jsou také, vždyť i v Sazka Areně jsem si do svého produkčního týmu povolal na pomoc lidi z Ústeckého kraje.

* * *

Klobouk dolů, pane Šimáčku!
Haló noviny
12.10.2006
Autor: Vlastimil HUTTIG

Kdo by si představoval, že dechovkový monstrkoncert, který se uskutečnil minulou sobotu v pražské Sazka Areně, byl jen nevýrazným a tuctovým festivalem, byl zklamán. Šlo opravdu o největší dechovkovou show, jaká se ještě nikdy nikde ve světě neuskutečnila.

Program od samého začátku až do vyvrcholení překvapoval. Úvod s Ústřední hudbou Armády České republiky doplněnou Posádkovou hudbou Praha se stovkami mažoretek v nápadité choreografii Blanky Suchomelové byl pompézním vstupem, kdy se tisícům diváků zatajil dech nad sehraností souborů z celé republiky. Například ve slavném Fučíkově Florentinském pochodu velitel hudby a dirigent Viliam Béreš předvedl, že koncertování rozumí a že dechovka není jen tradované "umca umca". Kdo by očekával "strejcovské" slavnostní zahajování, které je u nás na jiných podobných festivalech běžné, tady by se také nedočkal. Dvě malé krojované děti, které diváky přivítaly v Praze, se ještě stačily i vyznat k lásce k českým a moravským písničkám. Pak už následoval sled vystoupení patnácti dechovek. Každé ohlášení bylo jiné, s nápaditostí. Nadmíru jisté je, že výběr moderátorské trojice, kterou tvořili Dušica Zimová, Alena Rapáčová a Zbyněk Merunka, byl víc než kvalitní. K prezentaci kapel, dobré informovanosti a celkovému vjemu diváků určitě přispěla moderní technika, která byla při akci dokonale využita. Na kostce nad plochou byly promítány záběry z historie kapel, na světelném poprsníku názvy kapel a účinkujících, vše doplňováno obrázky a detaily z pódia a minirozhovory s diváky, hosty a hudebními osobnostmi. Řazení nejlepších našich kapel, sled písniček a dramaturgie neměly chybu. Logické programové vyvrcholení nastalo vystoupením Moravanky, která zde oslavila 35. výročí svého vzniku. Nechyběl ani následný ohňostroj, který vyústil v závěrečný monstrkoncert. Nebylo divu, že poslední písničky Zůstaň tu s námi, Česká muzika a Škoda lásky zpívala spolu s hudebníky a sólisty celá Sazka Aréna. Přes sedm tisíc lidí ve stoje, s nadšeným potleskem a se slzami v očích vzdávalo po osmihodinovém maratonu hold našemu národnímu "rodinnému" stříbru - dechovce a jejím velikánům, přestože naše veřejnoprávní televize na rozdíl od Českého rozhlasu při tom nebyla! Pořad měl jasnou koncepci, nápaditou scenáristickou a režijní dramaturgii i neotřelou režii. Ani se nechce uvěřit, že za tím vším nebyl schován početný štáb profesionálních pracovníků, ale jediný člověk několika profesí, s několika zdatnými dobrovolníky a omezeným rozpočtem. Hlavní aktér a současně duchovní otec akce Petr Šimáček - scenárista a hlavní pořadatel - ještě zvládal při akci programovou, ale také televizní záznamovou režii ve spolupráci se střihačem Martinem Melíškem. Klobouk dolů před jeho výkonem!

* * *

Venkovanka hrála v centru Prahy
Příbramský deník
13.10.2006
Autor: (rv)

Příznivci dechovky měli minulou sobotu svůj velký svátek. V pražské Sazka Aréně se konala velká přehlídka dechových orchestrů z celé České republiky. V průběhu celého odpoledne se divákům představilo na 16 kapel z Čech a Moravy a také přes 300 mažoretek, které předvedly svoje umění. Diváci tak mohli vidět známé kapely jako jsou například Babouci, Vejvodova kapela, Ústřední hudba Armády ČR, Moravanka a další. Na tuto velkou událost pořádal zájezd Fanclub Rožmitálské Venkovanky. Přihlásilo se na něj přes 30 účastníků a to i z řad nečlenů Fanclubu. Nebyla to však jediná akce, kterou Praha tento den hostila. Dopoledne se na vybraných místech Prahy konaly koncerty dalších dechových orchestrů, které měly sloužit kromě vlastní propagace kapely také jako pozvánka na velký koncert do Sazka Arény. Rožmitálská Venkovanka společně s mažoretkami pod vedením Martiny Dobešové účinkovala na Uhelném Trhu na Praze 1, tedy v samém centru hlavního města. V hodinovém programu mohli kolemjdoucí slyšet a zazpívat si známé české písničky a také se pokochat pohledem na dobře připravené vystoupení mažoretek. Během celého vystoupení bylo slyšet podporu nejen od účastníků zájezdu, ale od všech, kteří vystoupení sledovali včetně zájezdu německých turistů, kteří byli doslova nadšeni. Kapela Rožmitálská Venkovanka společně s mažoretkami tak mají velkou zásluhu na propagaci rožmitálského regionu přímo v srdci velkoměsta.

* * *

Moravská Veselka zahrála v Sazka Areně
Nové Přerovsko - týdeník
13.10.2006
Autor: (jš)

Praha/Sušice - Moravská Veselka účinkovala v sobotu spolu s dalšími patnácti nejlepšími českými a moravskými kapelami ve velkolepé show "Dechovka byla, je a bude aneb Muzika ze srdce Evropy" v pražské Sazka Areně. Tohoto monstrózního projektu na podporu české a moravské dechovky se zúčastnilo kolem deseti tisíc posluchačů, muzikantů a mažoretek z celé republiky. Moravu reprezentovaly kapely - Moravanka, Mistříňanka, Stříbrňanka, Túfaranka, Valaška, Šohajka, Žadovjáci a Moravská Veselka. Na závěr celého šestihodinového dechovkového maratonu následoval monsterkoncert všech zúčastněných kapel a mažoretek.

* * *

Dechovka je naše stříbro
Českobudějovický deník
20.10.2006
Autor: red

Dolní Kněžeklady - Paní Hana Čiperová vyhrála vstupenky na koncert dechovek v pražské Sazka areně, který se jmenoval Dechovka byla, je a bude. "Byla to nádhera, zážitek, prostě oslava dechovky," přišla se podělit o své dojmy do redakce. "Sjelo se sem 16 kapel, z Českobudějovicka Babouci a Valdaufinka, ale nešlo o to, kdo je lepší, bylo to o srdíčku," dodala. "Někteří lidé přijeli hodně z daleka, například tam byli ze Zlína, a ti vstávali už ve tři, aby to stihli," doplnila. "Každá kapela dala svůj přídavek, takže to prostě nešlo, aby se skončilo v určený čas. A navíc ke konci se tančilo i mezi sedačkami," naznačila. "Málo platné, dechovka je naše české rodinné stříbro," uzavřela.

* * *

Dechovková show usiluje o rekord
Střední Čechy
24.10.2006
Autor: (čtk)

Praha - Mnohahodinová show nazvaná Dechovka byla, je a bude, která 7. října přilákala do Sazka Areny v Praze nejméně osm tisíc posluchačů, je podle pořadatelů uznána pelhřimovskou agenturou Dobrý den jako český rekord. Nyní se čeká na potvrzení z Londýna, zda bude zapsána do světové Guinnessovy knihy rekordů. Ještě nikdy se prý nikde nestalo, aby vystupovalo šestnáct českých a moravských dechovek na jediném pódiu a v jediném dni, a to v největším sále v Evropě.

* * *

CD z dechovkového rekordu
Šíp
25.10.2006
Autor: aa

Nefalšovaným českým rekordem se stala akce Dechovka byla, je a bude. Na pódiu Sazka Areny totiž vystoupilo skoro neuvěřitelných šestnáct českých a moravských dechovek, přičemž celou osmiapůl hodinovou show sledovalo přes deset tisíc diváků. Z akce nemající ve světě obdoby vzniklo stejnojmenné CD, které si můžete objednat u agentury Gejzír.

* * *

Chaloupky zasněžené zaujaly posluchače
Sokolovský deník
17.10.2006
Autor: Dita Urešová

Sokolovsko - Velkolepé show českých a moravských kapel Dechovka byla, je a bude, která se uskutečnila tento měsíc v pražské Sazka Aréně, se zúčastnilo 16 kapel z celé České republiky společně se zhruba třemi sty mažoretkami. Mezi nimi nechyběla ani dechová kapela Březovská desítka ze Sokolova. Při této příležitosti se uskutečnilo také předání cen dechovkové hitparády Českého rozhlasu Praha za rok 2005/2006. Čtvrté místo obsadila textařka a zpěvačka sokolovské kapely Olga Homolková. Na tuto příčku ji vynesl valčík Chaloupky zasněžené, pilotní píseň ze stejnojmenného alba, vydaného v roce 2004. Píseň napsala textařka společně s jihočeským skladatelem Janem Lipoldem a nazpívala se svým manželem Jiřím za doprovodu Březovské desítky.

Toto ocenění není prvním vaším úspěchem. Pochlubte se.

"Stali jsme se absolutními vítězi dechovkové hitparády v roce 2003/2004 s tangem Čajové růže Jana Zmrzlého a Tiché tango Josefa Thumse obsadilo místo čtvrté. Obě tanga jsem textem opatřila já. V roce 2004/2005 se na čtvrtém místě objevila Březovská desítka. Tentokrát jako interpret lidového valčíku, který upravil Áda Doško, Už se černé vlásky."

V letošním roce chystáte křest již třetího alba. Kdy a kde se uskuteční?

"Křest se koná 8. prosince v Kulturním domě v Březové. Album má název Hlas domova. Je na něm pět písniček, které jsem opatřila textem. Vzhledem k tomu, že Březovská desítka slaví letos páté výročí od svého založení, pojali jsme křest slavnostněji. Přijede moravská krojovaná kapela Šohaji."

* * *

Dechovka byla, je a bude
Týdeník televize
24.10.2006
Autor: (mk)

Kdo si myslel, že dechovkový pořad v Sazka Areně bude nevýrazným a tuctovým festivalem, byl zklamán. Taková show se ještě nikde na světě neuskutečnila. Do Sazka Areny přišlo osm tisíc diváků, přijely zahraniční televizní štáby, např. britská BBC či německá ZDF. Moravanka tady slavila své 35. výročí a dojatý kapelník Jan Slabák hrál na trubku a pak dostal speciální dort. Podívanou si nenechal ujít ředitel Českého rozhlasu Jiří Vejvoda, náčelník Generálního štábu AČR Pavel Štefka, nechyběla ani Pavlína Filipovská, pověstná moderátorka pořadů Na Vlachovce. Největší úspěch sklidil čtyřiasedmdesátiletý Josef Zíma. Krátce po operaci kolena přišel, aby si s kapelou Josefa Vejvody zazpíval známé hity, a diváci se sbíhali a fotografovali. Škoda že megakoncert dechovek neuvidí diváci domácích televizí, jejichž štáby na této výjimečné přehlídce chyběly.